Niebieskie niebo » AMF - Akademia Młodego Fotografa
Niebieskie niebo – Dlaczego niebo raz jest bardziej a innym razem mniej błękitne? 🌊
Pewnie zauważyliście, że czasem patrzycie w niebo i rozpościera się nad Wami “soczysty” błękit. Taki efekt można zaobserwować na poniższej fotografii.
 
Nie dotykamy tu zmienności kolorystyki ze względu na porę dnia. to jest sprawa oczywista.
 
Niebieskie niebo warsztaty fotograficzne
 
Dzięki temu bez użycia filtrów na fotografii uzyskamy śliczny intensywny kolor.
Innym razem niebo niby jest niebieskie ale aby na zdjęciu wydobyć barwę musimy mocniej popracować “suwakami” 😎
 
jak fotografować niebo
Po lewej stronie niebo fotografowane w upalny dzień.
 
Otóż za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest oczywiście pogoda. Dokładniej mówiąc to z jakiej części Świata napływa do nas powietrze.
 
Jeżeli będziemy mieli pogodę wyżową, czyli piękne słońce i ewentualne “baranki” na niebie ale będzie chłodno to możemy się domyślać, że powietrze pochodzi z północy. Fachowo nazywane polarnym lub polarnomorskim.
 
Taki rodzaj mas powietrza daje nam efekt przejrzystości a co za tym idzie pięknego błękitu. Jednym słowem jest rześko ale pięknie 😊
 
Natomiast w upalne dni, gdy z nieba “leje się żar”, powietrze najczęściej pochodzi z nad Afryki. Tym samym wysoko w górze niesie ze sobą drobinki piasku. Te właśnie drobne ziarenka sprawiają że niebo jest zaledwie lekko niebieskie, a obserwowany kolor wpada w biel. Tak jak by ktoś użył ace 😆
 
Jak poprawić efekt nieba w procesie wykonywania samej fotografii?

Jeżeli robimy zdjęcia aparatem to można zainwestować w filtr połówkowy. Jest to “szkiełko” nakręcane na obiektyw. W połowie przeźroczyste w drugiej części przyciemnione. To sprawia, że niebo które zazwyczaj jest jaśniejsze niż dolna część fotografii uchronimy przed prześwietleniem. Dodatkowo szara powłoka na filtrze wydobędzie ze zdjęcia pełniejszą tonację barw. Koszt takiego filtru zależy od producenta.

fotografia nieba

Zaczyna się już od 25 zł, jednak doświadczenie nauczyło mnie, że najtańsze rozwiązania jeżeli chodzi o sprzęt i akcesoria fotograficzne nie zawsze się sprawdzają. Z drugiej znów strony do amatorskich zdjęć i nauki na początek będzie wystarczający.

Pamiętajmy aby zwrócić uwagę na średnicę filtra zgodną z średnica naszego obiektywu.

Reasumując warto pamiętać kiedy nastawiać się na zdjęcia naszego nieboskłonu. Przydaje się obserwacja prognoz pogody i minimalna wiedza w tym zakresie 😉